Wykonawca, kalkulując cenę oferty, ma obowiązek uwzględnienia wszelkich wymagań zamawiającego, w szczególności co do zakresu świadczenia. Zgodnie z art. 224 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych powodem wezwania do wyjaśnień ceny jest powstanie wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia lub wynikającymi z odrębnych przepisów.
Podmiot udostępniający zasoby – mimo że zobowiązuje się do udostępnienia zasobów danemu wykonawcy – powinien, jako przedsiębiorca odrębny od wykonawcy, wykonywać wszelkie usługi na rzecz wykonawcy odpłatnie, uwzględniając np. koszty związane z zatrudnianiem własnych pracowników (co najmniej ich wynagrodzenie). Ma to również związek z koniecznością opodatkowania usług, dostaw lub robót budowlanych wykonywanych w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.
Podstawowe znaczenie ma tutaj kwestia oceny tzw. wyjaśnień rażąco niskiej ceny, składanych na podstawie żądania kierowanego do wykonawcy przez zamawiającego w myśl art. 224 ust. 1 pzp. Jeśli wykonawca będzie się posługiwał argumentem o nieodpłatnym świadczeniu usługi, zwłaszcza skomplikowanej i wymagającej zaangażowania środków, powinien się liczyć z negatywną oceną takiej argumentacji i w konsekwencji odrzuceniem jego oferty na podstawie art. 224 ust. 6 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 pzp.
Natomiast z punktu widzenia potwierdzenia spełnienia podmiotowych warunków udziału w postępowaniu udostępnienie nieodpłatne mogłoby w szczególnych sytuacjach być przedmiotem dalszych wyjaśnień, mających na celu potwierdzenie, że nie jest to udostępnienie pozorne, stworzone wyłącznie na potrzeby badania i oceny ofert.