Prawidłowa konstrukcja kryteriów oceny ofert jest jedną z najistotniejszych czynności, jakie należy wykonać, sporządzając SWZ. Służą one zbudowaniu prawidłowego rankingu ofert, jednocześnie wskazując na tę najkorzystniejszą. W przypadku gdy cena jest jedynym kryterium oceny ofert, to przygotowanie tej części specyfikacji nie jest szczególnie trudne. Zamawiający musi poświęcić o wiele więcej czasu na określenie pozacenowych kryteriów oceny ofert. W tym zakresie należy pamiętać o kilku aspektach.
Po pierwsze przy opisywaniu pozacenowego kryterium oceny ofert należy używać jasnych pojęć, najlepiej wprowadzając odpowiednie ich definicje do zapisów SWZ. Po drugie powinno się stosować właściwe wzory matematyczne pozwalające na prawidłowe wyliczenie punktacji. Po trzecie w przypadku powiązania kryterium oceny ofert z warunkami udziału w postępowaniu należy stosować prawidłową konstrukcję zapisów, która będzie wykluczała możliwość przyznawania punktów za elementy, które służą do potwierdzenia spełnienia tych warunków. Elementy objęte kryterium oceny ofert nie powinny podlegać procedurze uzupełnienia wynikającej z art. 128 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 1320 ze zm.).
Ma to szczególne znaczenie w przypadku oceny doświadczenia kluczowego personelu. Jeżeli jest ono elementem warunku udziału w postępowaniu, a dodatkowe doświadczenie jest punktowane w ramach pozacenowych kryteriów oceny ofert, to doświadczenie wykazywane w ramach warunku udziału podlega uzupełnieniu, a to dodatkowe odnoszące się do kryterium oceny ofert już nie. Warto zatem tak skonstruować wzory dokumentów składanych przez wykonawców, aby zamawiający mógł rozróżnić, które doświadczenie dotyczy warunku udziału w postępowaniu, a które kryteriów oceny ofert.