Warsztaty Zamówień Publicznych mec. Zbigniewa Pawlaka dla Zamawiających – edycja letnia
9-11.06.2025 r. – Kazimierz Dolny n/Wisłą
Profesjonalnie i praktycznie o zamówieniach publicznych
Razem: 128.00 zł
9-11.06.2025 r. – Kazimierz Dolny n/Wisłą
Rodzaje dokumentów, sposób ich podpisywania, obieg w jednostce zamawiającego oraz archiwizacja – to kluczowe obszary, o które trzeba zadbać, określając zasady działania komisji przetargowej. Ważną rolę w tym procesie odgrywają narzędzia cyfrowe.
W obszarze zamówień publicznych przełom roku to okres bardzo intensywnej pracy. Po pierwsze pojawia się presja związana z udzieleniem tych zamówień, które zapewniają ciągłość działania zamawiającego. Po drugie na początku nowego roku trwają prace nad sprawozdaniem o udzielonych zamówieniach, a po trzecie – to czas, w którym trzeba sporządzić plan postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pzp zamawiający publiczni mają obowiązek sporządzenia planu postępowań o udzielenie zamówień, które przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym, nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu (dotyczy m.in. jst) lub planu finansowego (dotyczy m.in. samorządowych zakładów budżetowych, agencji wykonawczych, instytucji gospodarki budżetowej, państwowych funduszy celowych, państwowych…
Już od 18 lat „Przetargi Publiczne” nieprzerwanie towarzyszą zarówno zamawiającym, jak i wykonawcom w ich codziennej pracy. Teraz zaś chcemy być jeszcze bliżej naszych czytelników, dlatego zachęcamy do zapoznania się z tym, co oferuje elektroniczna wersja miesięcznika.
W artykule omawiamy sytuacje, w których zamawiający decyduje się na podział zamówienia na części. Jaki jest cel takiego rozwiązania? W jakich okolicznościach może to uczynić, a kiedy może zrezygnować z takiej możliwości. Analizujemy obowiązki spoczywające na zamawiającym oraz konsekwencje wynikające z podjęcia decyzji o braku podziału.
Dokonanie podziału zamówienia na części, o którym mowa w art. 91 ust. 2 ustawy pzp, nie ma charakteru obligatoryjnego. Zamawiający może, ale nie musi takiego podziału dokonać. Musi natomiast, i jest to jego ustawowy obowiązek, uzasadnić brak decyzji o podziale zamówienia na części w dokumentacji z postępowania, co najczęściej czyni w specyfikacji warunków zamówienia. Zgodnie…