Zamawiający, badając ofertę, powinien bazować na oświadczeniu wystawcy referencji, analogicznie jak bazuje na oświadczeniach własnych wykonawcy. Brak w referencji określonej informacji na temat doświadczenia zdobytego przez wykonawcę przy realizacji wcześniejszego zamówienia – np. odnośnie do jego wartości czy zakresu – nie może automatycznie świadczyć o tym, że zadanie, do którego odnosi się referencja, nie potwierdza spełnienia warunku udziału w postępowaniu. Jak wyjaśniono w temacie numeru, minimalną wymaganą treścią referencji jest bowiem potwierdzenie należytego wykonania danego zadania.
Jeśli jednak treść referencji budzi wątpliwości zamawiającego, jego obowiązkiem jest wyjaśnienie ich. Źródłem powątpiewań mogą być informacje pozyskane od konkurencyjnych wykonawców bądź informacje, które zamawiający zdobędzie w inny sposób.
W szczególności, zgodnie z art. 128 ust. 5 pzp, zamawiający może zwrócić się bezpośrednio do podmiotu, który dysponuje istotnymi w omawianym kontekście informacjami lub dokumentami – a więc także informacjami odnoszącymi się do tego, jakie doświadczenie zdobył wykonawca, realizując dane zamówienie – o przedstawienie takich zasobów.
Mając informacje pochodzące bezpośrednio od wystawcy referencji lub inne wiarygodne dane wskazujące na to, że oświadczenie wykonawcy odnoszące się do spełnienia warunku udziału w postępowaniu, które miało znajdować potwierdzenie w referencji, nie jest zgodne ze stanem rzeczywistym, zamawiający powinien rozważyć, czy wykonawca nie próbował wprowadzić go w błąd. Należy jednak pamiętać, że nie każde niespełnienie warunku udziału w postępowaniu oznacza próbę wprowadzenia zamawiającego w błąd. Może to być np. konsekwencja błędnego zrozumienia treści warunku.
