Artykuł pochodzi z wydania: Wrzesień 2023
W ciągu 30 dni od wykonania umowy zamawiający jest zobowiązany do zamieszczenia w BZP stosownego ogłoszenia. Obowiązek ten budzi jednak liczne wątpliwości.
Ustawodawca w ustawie z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) nałożył na zamawiających wiele nowych obowiązków sprawozdawczych. Jednym z nich, wynikającym z art. 267 pzp, jest obowiązek zamieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych, udostępnianym na stronach portalu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych, ogłoszenia o wykonaniu umowy. Jednak mimo tego, że w dyrektywach unijnych 2014/24/UE i 2014/25/UE nie ma mowy o ogłoszeniu o wykonaniu umowy oraz że ogłoszenie zamieszczane jest w BZP, dotyczy ono także umów o udzielenie zamówienia publicznego zawartych w wyniku postępowań o wartościach równych progom unijnym lub je przekraczających.
Zgodnie z postanowieniem art. 448 pzp zamawiający ma 30 dni od wykonania umowy na zamieszczenie ogłoszenia o jej realizacji. Ponadto jest zobowiązany udokumentować publikację ogłoszenia w BZP i przechowywać dowód jego zamieszczenia.
Zawartość ogłoszenia o wykonaniu umowy
Zakres informacji zawartych w ogłoszeniu określa załącznik nr 7 do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (dalej: rozporządzenie), wydanego na podstawie delegacji zawartej w art. 272 ust. 2 pzp.
Ogłoszenie podzielone jest na kilka sekcji. Pierwsza część obejmuje: rodzaj ogłoszenia, identyfikator postępowania, numer i wersję ogłoszenia oraz datę jego zamieszczenia (dane są zamieszczane automatycznie przez system w postępowaniach krajowych).
W drugiej sekcji pojawiają się informacje o zamawiającym (dane adresowe i komunikacyjne, które są „zaciągane” przez system automatycznie. Jedynie w postępowaniach unijnych należy podać adres poczty elektronicznej oraz rodzaj zamawiającego).
Podstawowe informacje o postępowaniu, w wyniku którego została zawarta umowa, podaje się zaś w części trzeciej. Należą do nich:
- informacja o charakterze zamówienia;
- informacja, czy zamówienie było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu albo ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy, zamieszczonym w BZP lub w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, jeżeli zamówienie było poprzedzone takim ogłoszeniem, podaje się numer tego ogłoszenia;
- informacja, czy zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej wraz z nazwą projektu lub programu;
- informacja o trybie udzielenia zamówienia oraz podstawie prawnej zgodnej z ustawą;
- informacja o rodzaju zamówienia;
- nazwa zamówienia nadana przez zamawiającego oraz krótki opis zamówienia;
- główny kod CPV i dodatkowe kody CPV (ze Wspólnego Słownika Zamówień).
Sekcja czwarta i piąta dotyczą bezpośrednio informacji o umowie i jej przebiegu. W części czwartej podaje się:
- datę udzielenia zamówienia (zawarcia umowy);
- okres, na jaki została zawarta umowa; nazwę i adres wykonawcy, z którym zawarto umowę;
- krajowy numer identyfikacyjny, jeżeli wykonawca prowadzi działalność gospodarczą (w przypadku polskich wykonawców jest to numer REGON lub NIP, jeżeli dotyczy to wykonawcy);
- wartość umowy – cenę całkowitą;
- numer ogłoszenia o wyniku postępowania zamieszczonego w BZP lub numer ogłoszenia o udzieleniu zamówienia opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
W piątej zaś sekcji musi się znaleźć:
- informacja, czy umowa została wykonana;
- termin wykonania umowy, w tym informacja, czy umowę wykonano w pierwotnie określonym terminie;
- informacja o zmianach umowy, w tym informacja o podstawie prawnej uprawniającej do zmiany umowy, przyczyny dokonania zmian, krótki opis zamówienia po zmianie, wartość zmiany wraz z informacją o ewentualnym wzroście wynagrodzenia w związku ze zmianą umowy (jeżeli dotyczy; informację podaje się tyle razy, ile jest to konieczne);
- łączna wartość wynagrodzenia wypłacona z tytułu zrealizowanej umowy;
- informacja, czy umowa została wykonana należycie;
- informacja, czy podczas realizacji zamówienia zamawiający dokonywał kontroli, czy wykonawca spełnił przewidziane w zawartej umowie wymagania związane z realizacją zamówienia (jeżeli dotyczy):
a) w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 pzp,
b) w zakresie aspektów społecznych, środowiskowych lub innowacyjnych, zgodnie z art. 96 pzp,
c) w zakresie żądania określonej etykiety lub wskazania mającego zastosowanie wymagania określonej etykiety, zgodnie z art. 104 pzp.
Na koniec zamawiający może podać informacje dodatkowe.
Publikacja ogłoszenia
Aby wypełnić formularz ogłoszenia, należy na platformie e-Zamówienia wybrać kafelek „Moje postępowania” i przejść do konkretnego postępowania. W przypadku postępowań unijnych na tym etapie w formularzu nowego ogłoszenia przy pytaniu „Gdzie chcesz opublikować ogłoszenie?” automatycznie zaznaczone jest pole „Dz.U. UE”. Należy zmienić je na pole „BZP”. Dopiero wtedy będzie dostępny formularz ogłoszenia o wykonaniu umowy. W przypadku informacji w sekcji piątej („Przebieg realizacji umowy”) zamawiający mają liczne wątpliwości. W czerwcu 2023 r. na stronie UZP zamieszczono publikację dotyczącą ogłoszenia o wykonaniu umowy w formie pytań i odpowiedzi, która ma pomóc zamawiającym w jego prawidłowym tworzeniu.
Pojęcie wykonania umowy
Urząd zaznaczył w tym opracowaniu, że przez wykonanie umowy, o którym mowa w art. 448 pzp, należy co do zasady rozumieć wykonanie przez wykonawcę umówionego świadczenia głównego.
Co ważne, początek biegu terminu, o którym mowa w tym przepisie, powinno się każdorazowo ustalać indywidualnie w odniesieniu do konkretnego zamówienia. Urząd podkreśla, że np. mogą wystąpić sytuacje, w których wykonanie robót budowlanych lub dostaw nie będzie równoznaczne z wykonaniem świadczenia głównego z uwagi na obowiązek przeprowadzenia szkolenia z obsługi dostarczonego lub zamontowanego urządzenia.
W ogłoszeniu należy podać, czy umowę wykonano w pierwotnie określonym terminie (pkt 5.3 formularza). Jeżeli zamawiający zaznaczy „nie”, możliwe jest zamieszczenie informacji wyjaśniających w końcowej sekcji informacji dodatkowych.
W związku z tym przez wykonanie umowy trzeba rozumieć wykonanie przez wykonawcę umówionego świadczenia.
[…]
Anna Wojtczyk
doktor nauk prawnych, kierownik Działu Zamówień Publicznych w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej