Zmiany w prawie zamówień publicznych
W niniejszym artykule analizujemy zmiany do ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadzone we wrześniu 2021 r. oraz te, które zaczną obowiązywać w 2022 roku.
Profesjonalnie i praktycznie o zamówieniach publicznych
W niniejszym artykule analizujemy zmiany do ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadzone we wrześniu 2021 r. oraz te, które zaczną obowiązywać w 2022 roku.
Rok 2022 przyniesie kilka zmian dotyczących problematyki związanej z zamówieniami publicznymi. Patrząc z punktu widzenia wykonawców, należy stwierdzić, że zmiany prawa mogą dotknąć między innymi projektantów. Jak wynika z art. 97 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych, od 1 stycznia 2022 r. muszą zacząć obowiązywać nowe akty…
Mimo wprowadzenia pełnej elektronizacji zamówień w niektórych sytuacjach faktycznych zamawiający może zaprosić wykonawcę do swojej siedziby w celu zapoznania się z dokumentami zamówienia, zamiast przekazywać je elektronicznie.
Decyzja o tym, czy dokumenty zostaną udostępnione w siedzibie zamawiającego, czy też za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zależna będzie m.in. od przyjętej w postępowaniu formy komunikacji, od decyzji o ewentualnej poufności części specyfikacji czy też od rodzaju wnioskowanego dokumentu. Pierwsza z przesłanek odnosić się będzie do sytuacji, w której zamawiający, działając na podstawie art. 65…
Adwerotial W sposób oczywisty zamawiający zobowiązani są do weryfikacji rzetelności i wiarygodności wykonawców, którym udzielają zamówień publicznych. Służy to zarówno interesowi publicznemu (środki publiczne są wydatkowane w sposób racjonalny, celowy i terminowy), jak również zapewnieniu wszystkim potencjalnym wykonawcom uczciwej konkurencji i równych szans. Zamawiający mają jednak bardzo ograniczone możliwości pogłębionej analizy składanych ofert oraz weryfikacji…
Przy realizacji robót budowlanych wykonawcy często spotykają się z niezgodnościami, błędami czy pomijaniem pewnych elementów w dokumentacji projektowej lub odstąpieniem przez inwestora od obowiązku ich wykonania, co powoduje, że robót nie można zrealizować bez dokonania pewnych modyfikacji względem pierwotnych założeń. Ustawodawca dopuszcza zmiany w umowach na roboty budowlane w wysokości 15% wartości umowy. Niezmienność ceny…
Analizujemy pojęcie przedmiotu zamówienia podstawowego na roboty budowlane w odniesieniu do zagadnienia koniecznych prac dodatkowych, robót zamiennych i robót zaniechanych.
Obowiązek zamawiającego polegający na zapewnieniu, by osoby uczestniczące w postępowaniu po stronie gospodarza postępowania wykazywały się bezstronnością i obiektywizmem, jest jednym ze sposobów gwarantujących zachowanie zasady uczciwej konkurencji. Zamawiający zobligowany jest bowiem do weryfikacji, czy w stosunku do osób wykonujących czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego lub osób mogących mieć…
Omawiamy oświadczenie składane na podstawie art. 56 ust. 4 nowego pzp oraz katalog osób zobowiązanych do jego złożenia.
Jako zamawiający, weryfikując poprawność złożonych ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia, niestety mimo licznych informacji i artykułów, jakie pojawiają się w tym zakresie, w dalszym ciągu bardzo często spotykam się z problemem prawidłowego podpisywania ofert zgodnie z obowiązującym pzp. Od 1 stycznia 2021 r., co do zasady, w każdym postępowaniu o udzielenie zamówienia oferty składa…