Adwertorial
Praca zdalna i hybrydowa stawia przed jednostkami, także tymi należącymi do sfery budżetowej, poważne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Ze względu na rozproszenie pracowników zwiększa się również obszar zagrożony cyberatakiem, co mogą wykorzystać hakerzy. Rozprzestrzenianie się szarej strefy IT i niezabezpieczonych sieci domowych oznacza, że organizacje muszą na nowo przemyśleć swoje podejście do bezpieczeństwa środowiska druku.
Według raportu firmy Quocirca „Global Print Security Landscape 2022”1 w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad dwie trzecie (68%) organizacji doświadczyło utraty danych z powodu nieodpowiednich praktyk w zakresie drukowania. Średni koszt jednego naruszenia bezpieczeństwa danych wyniósł aż 632 tys. funtów. Straty finansowe są dotkliwe dla organizacji, jednak mają one również wiele innych negatywnych skutków.
Digitalizacja w firmach znacznie przyspieszyła, dlatego też nie można zapominać o bezpieczeństwie danych wrażliwych podczas wykonywania pracy zdalnej. Zmiana miejsca – z biura na domowe zacisze – może wpływać na mniejsze przywiązywanie wagi do kwestii bezpieczeństwa informacji, a także na ewolucję sposobów przetwarzania danych osobowych, co w konsekwencji może oznaczać zmniejszenie poziomu zabezpieczeń. Jest to niezwykle wysokie ryzyko dla jednostki – szczególnie wówczas gdy dane są przesyłane lub wykorzystywane bez zastosowania procedur szyfrowania lub zabezpieczonych połączeń internetowych, np. za pomocą VPN.
„Wsłuchując się w potrzeby klientów, wprowadziliśmy do naszego portfolio trzy nowe atramentowe urządzenia wielofunkcyjne A3 (MFC-J5955DW, MFC-J6955DW oraz MFC-J6957DW), które sprawdzą się w małych biurach. Te modele zapewniają nie tylko najwyższej jakości drukowanie, skanowanie, kopiowanie i faksowanie, ale również gwarantują odpowiedni poziom ochrony przetwarzanym dokumentom oraz danym” – wyjaśnia ekspert Brother. „Większość instytucji powoli zaczyna wprowadzać rozwiązania, których celem jest zapewnienie niezbędnego bezpieczeństwa procesom związanym z drukiem. Ograniczanie dostępu do niektórych urządzeń drukujących, wprowadzanie kart identyfikacyjnych czy nadawanie pracownikom kodów PIN to kroki w dobrym kierunku, jednak działania te nie sięgają do sedna problemu” – komentuje Katarzyna Idzkiewicz, Senior Marketing Coordinator w firmie Brother.
Warto zauważyć, że właściwa konfiguracja urządzeń sieciowych umożliwia przygotowanie bezpiecznego środowiska pracy w modelu hybrydowym. Modele Brother charakteryzują się wieloma cechami zwiększającymi bezpieczeństwo, w tym obsługą sieciowych standardów bezpieczeństwa (IPsec, 802.1x, SNMPv3). Obecnie każdy egzemplarz urządzenia sieciowego z oferty ma przypisane unikalne domyślne hasło dostępowe. Brother opracował serie autorskich rozwiązań, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo urządzeniom drukującym oraz przetwarzanym informacjom. Jednym z takich rozwiązań jest funkcja Secure Print, która umożliwia wydruk dopiero po wpisaniu kodu PIN. Opcja Setting Lock pozwala na zablokowanie nieupoważnionym osobom dostępu do jakichkolwiek zmian w ustawieniach drukarki. Dodatkowo dzięki Secure Function Lock administratorzy mogą ograniczyć dostęp do urządzenia poszczególnym użytkownikom lub też grupom. Ograniczenia można skonfigurować nawet dla 100 użytkowników na podstawie ich loginów na komputerze PC.
Niestety urządzenia drukujące często są pomijane w tworzeniu bezpiecznego środowiska pracy – użytkownicy oraz administratorzy pilnują wdrożenia bezpiecznych procedur na komputerach i telefonach, zapominając o drukarkach i skanerach. Wykorzystanie standardowych funkcji urządzeń w znacznym stopniu ułatwia zabezpieczenie dostępu do przetwarzanych dokumentów, dlatego budowanie strategii cyberbezpieczeństwa powinno odbywać się już na etapie planowania zakupu sprzętu i wprowadzania rozwiązań stosowanych w biznesie. Każdy potencjalny „wyciek” to nie tylko straty finansowe, ale również wizerunkowe, dlatego przy tworzeniu „zapory” chroniącej dane organizacji każda dodatkowa funkcja, która uzupełni zabezpieczenia chroniące dane, jest szczególnie cenna.
Przypisy:
L. Fernandes, Print Security Market Trends 2022, quocirca.com/content/print-security-market-trends-2022 [dostęp: 7.04.2022].