Opis
Jak prawidłowo przygotować opis przedmiotu zamówienia na dostawy i usługi, oszacować jego wartość i wybrać tryb postępowania?
Co oznaczają zasady maksymalnej efektywności, proporcjonalności oraz przejrzystości?
Jakie są obligatoryjne i fakultatywne przesłanki wykluczenia wykonawców?
W jakich okolicznościach zamawiający może udzielić zamówienia w trybach niekonkurencyjnych?
W książce zostały omówione regulacje nowej ustawy Prawo zamówień publicznych dotyczące poszczególnych etapów procesu przygotowania zamówienia i jego realizacji. Autorzy wyjaśniają, jak opisać przedmiot zamówienia i określić warunki udziału w postępowaniu. Szczegółowo omawiają katalog klauzul niedozwolonych, a także zasady szacowania wartości, np. w przypadku, gdy zamawiający przewiduje udzielenie dodatkowych zamówień w trybie z wolnej ręki.
Sporo miejsca zostało poświęcone zamówieniom mieszanym, podobnym i dodatkowym oraz zamówieniom na usługi społeczne. Uwzględnione zostały także kwestie dotyczące zawierania umów na dostawy i usługi, środków prawnych stosowanych w przypadku naruszenia pzp, a także prawa opcji, zasad ustalania partnerstwa innowacyjnego i dialogu konkurencyjnego.
Dzięki licznym przykładom i praktycznym wskazówkom czytelnicy dowiedzą się również, jak wybrać najkorzystniejszą ofertę, w jakich sytuacjach zamawiający ma obowiązek jej odrzucenia i wykluczenia wykonawcy oraz kiedy może zatrzymać wpłacone wadium.
Autorzy:
Anna Dynek (red.), Tomasz Siedlecki, Anna Szajkowska-Szynkaruk, Rafał Świerzbiński, Michał Waraksa, Bartłomiej Ziółkowski, Marcin Żurek.